Végre visszafordíthatatlanul elkezdődött a tavasz, és Olaszország déli részén pedig már a mi hőérzetünknek javában tart egy ideje. Ezért ha még fürödni nem is lehet a tengerekben délen sem, azért egy kiadósat sétálni és nézelődni már bőven megéri.
Erre a programra a legkiválóbb Budelli szigete buja zöld növényzete, türkíz színű vize és lila sziklái közt található rózsaszín partja, a kápráztató Spiaggia rosa.
A csodálatos homok eper-árnyalatait a korallok és a kagylóhéjak mikroszkopikus töredékeinek köszönheti.
De sajnos a fürdeni vágyóknak a történet itt talán be is fejeződhet, ugyanis a ’90-es években a turistákat kitiltották a strandról, mert elhordták a homokot. Azóta csak nappali túrák engedélyezettek a parton, és a szigetet környezetvédelem alá helyezték. Nézelődni tehát minden további nélkül lehet, de fürdeni, úszni, vagy a rózsaszín homokos partra lépni tilos.
És hogy tovább bonyolódjon a dolog, bár ez a sétálgatást nem érinti, a tulajdonlás sem teljesen ideális. Ugyanis a sziget több tulajdonos kezében van. A legújabb belépő az új-zélandi tech ügyvezető, Michael Harte, viszont nemrég megszületett egy határozat Szardínián, amely kimondja, hogy Budelli többet nem lehet magántulajdonban, hanem mindent át kell ruházni a La Maddalena Nemzeti Parknak. Míg ez a hír jónak tűnhetne, azért egy aggályt mindenképp felvet. Mario Morandi, a hely Robinson Cruso-jának helyzetét, aki 31 éve él a szigeten, és végzi a gondnoksági munkát. És most kilakoltatás vár rá. Morandi aktívan védi a szigetet a mai napig, megtisztítja a szeméttől a sétányokat, és eteti a tengeri állatokat. És most arra is vállalkozott, hogy oktatja a szigetre látogatókat a hely ökoszisztémájáról. Úgyhogy most megy a petíciók sorának benyújtása Morandi megmentéséért.
Így tehát mindezeknek a történeteknek a fényében elmondható, Budelli rózsaszín homokja drágább, mint az arany. Érdemes tehát mindenképp meglátogatni, amint lehetőség nyílik az utazásra.
Fotók: Google